Avislab

сайт для палких паяльників

Доступ на GITHUB

может открыть себе каждый. Просто добавь в файл /etc/hosts (для Windows: C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts) следующие строки:

192.30.253.113 github.com
151.101.84.133 assets-cdn.github.com
151.101.84.133 avatars0.githubusercontent.com
192.30.253.117 api.github.com
52.6.93.197 collector.githubapp.com
151.101.84.133 help.github.com
192.30.253.120 codeload.github.com

Шина I2C досить популярна і дуже багато сенсорів та інших пристроїв використовують саме I2C. Я не буду писати хто, коли і для чого винайшов цю шину та як по ній бігають байти. Цієї інформації повно у Інтернеті, для цього існує Вікіпедія. Коли Ви тримаєте в руках сенсор і бажаєте як най швидше отримати з нього данні, та вирішити поставлену задачу, Вам вистачить наступного мінімуму знань:

 1. Шина I2C – це двопровідна шина з лініями SCL, SDA. Теоретично на одну шину I2C можна паралельно підключити до 112 пристроїв.
 2. Обидві лінії шини мають бути через резистори підключені до живлення. Рекомендований номінал резисторів залежить від швидкості та інших параметрів шини. Зазвичай ніхто не париться і ставлять резистори у межах від 4.7кОм до 10кОм. Резисторів мають бути один на кожну лінію.
  Якщо Ви підключаєте декілька модулів, а на кожному модулі вже впаяні підтягуючи резистори, то виходить що резистори вмикаються паралельно і їх сумарний опір стає меншим. Це не дуже добре. Та якщо ви вмикаєте лише два таких модуля і на кожному впаяні резистори по 10 кОм, тоді сумарний опір буде 5КОм, що попадає у межі допустимої норми і шина I2C може буде працювати. Але повторюю, більше одного резистора на кожну лінію чіпляти не дуже гарна ідея.
 3. Кожен пристрій на шині I2C має окрему адресу.
 4. На шині I2C може бути лише один Master і один або декілька Slave.
 5. Швидкість шини може бути різною. Зазвичай використовують два стандарти 100 і 400 КГц. Швидкість лінії має визначатися по самому повільному пристрою на шині. Якщо Slave не встигає, він може притримати шину і всі його будуть чикати. Та ця фішка працює не завжди. Якщо Master не вміє чекати (цим, наприклад страждають мікрокомп’ютери) на шині починається бардак. Некоректна робота одного з пристроїв на шині I2C (не важливо Master або Slave) може викликати проблеми у роботі усіх приладів.
 6. Якщо напруга живлення контролера відрізняється від напруги живлення датчика вони мають вмикатися через двонаправлену схему узгодження логічних рівнів.

Читати далі

Чому не можна зробити такий контролер, який би мав мінімум стандартних ніг, ну там живлення, виводи для програматора, тощо, а решту виводів щоб можна було налаштувати як заманеться? Хочу на ногу №1, скажімо, PA6, програмно налаштував і готово. А захочу RX порта UART1, сказав мікроконтролеру щоб RX порту UART1 підключив до ноги №1 і все. І так любий функціонал на любі виводи. Це було б так кльово! Але це технічно досить складно. Хоча може так статися, що у недалекому майбутньому з’явиться щось схоже. Розробники мікроконтролерів до цього потихеньку але впевнено йдуть. Звісно, коли з’являться такі контролери, зміняться і підходи до проектування схем і програм. Але повернімося до реалій.

Ми вже звикли до того, що до певних виводів мікроконтролера прив’язаний певний функціонал. І ми можемо вибирати які з доступних функцій ми можемо використати. Наприклад, у нашому мікроконтролері STM32F103 ногу, яка називається PA9 можна використати як лінію порту A9 (вхід або вихід). Або використати альтернативний функціонал, як TX вихід послідовного порту USART1 (USART1_TX), або як другий канал першого таймеру TIM1_CH2. Та що нам робити якщо A9 вже використовується, а нам вкрай потрібний USART1_TX? У STM32 є функція REMAP.

Читати далі

Сторожові собаки (Watchdog) існують для того, щоб у разі зависання програми мікроконтролера його (мікроконтролер) можна було перезавантажити. STM32 мають двох watchdog. Їх звати IWDG і WWDG (я їх називаю Тузік і Шарік). IWDG (Тузік) – весь такий незалежний біга по двору, годувати можна де заманеться. WWDG (Шарік) прив’язаний, спостерігає через віконце своєї будки, і годувати його треба через віконце. Робота watchdog проста – якщо Вви його завели у своєму господарстві (налаштували і запустили), тоді треба його періодично годувати (скидати лічильник). Якщо лічильник не обновляти певний час, watchdog вважає що с мікроконтролером щось не так і перезавантажує його. Це головна ідея watchdog. Тепер розглянемо їх детальніше і розберемо яка різниця між IWDG і WWDG.

Читати далі

Робота зі Flash пам’яттю

STM32 не має енергонезалежної EEPROM. EEPROM мають тільки STM32L. Так сталося, що у STMicroelectronics вирішили що EEPROM потрібна тільки для Ultra Low Power серії мікроконтролерів. А що ж нам робити? Нам потрібна енергонезалежна пам’ять. Де нам зберігати наші данні, налаштування, тощо? У Flash! Так, у пам’яті де лежить програма мікрокнотролера. STM32 може писати у Flash пам’ять.

Для того щоб безпечно щось записати у Flash пам’ять, треба спочатку з’ясувати її структуру. Нас цікавить Main memory. Саме в ній зберігається програма і в цю пам’ять ми будемо писати. Звісно, у не зайняту програмою ділянку пам’яті. Flash пам’ять розбита на сторінки. Кількість і розмір сторінок у різних контролерах різна. Про структуру пам’яті Вашого мікроконтролера читайте у Programming manual.

Читати далі

Backup registers (BKP)

У попередній статті ми познайомились з годинником реального часу RTC. Там я згадав про Backup Domain – частина мікроконтролера, що живиться від додаткової батарейки. Окрім годинника Backup Domain містить Backup registers (BKP). У кожного мікроконтролера їх кількість може бути різною. У STM32F103C8 їх 42 (BKP_DR1 … BKP_DR42). Це 16-бітні регістри пам’яті які зберігають своє значення після відключення основного живлення мікроконтролера. Це не Flesh і не EEPROM, це звичайна пам’ять яка живиться від батарейки. Якщо розцінювати батарейку годинника як резервне живлення, стане зрозуміло чому ці регістри мають назву Backup registers. Якщо вимкнути живлення мікроконтролера і резервне живлення (батарейку) данні регістрів будуть втрачені. Тому ці регістри не можна вважати енергонезалежною пам’ятью.

Читати далі

Годинник реального часу (RTC)

STM32 мають вбудований годинник реального часу. Він може працювати незалежно від основного живлення мікроконтролера. Для роботи вбудованого годинника до спеціального виводу треба підключити живлення напругою 3В. Наприклад, батарейку CR2032. Такі батарейки використовують у годинниках, у комп’ютерах на материнських платах, та в інших приладах. Годинник споживає дуже мало енергії, тому батарейки вистачає на тривалий час. Також годинник може працювати як будильник – формувати сигнал на одному з виходів або виводити мікроконтролер з режиму енергозбереження. Спочатку ми запустимо годинник і налаштуємо таким чином, щоб він рахував секунди і продовжував працювати після відключення основного живлення мікроконтролера. Будильник розглянемо пізніше.

Читати далі

Зовнішні переривання

Зовнішні переривання викликаються при зміні стану логічного сигналу на вході мікроконтролера. Зовнішні переривання використовують коли треба слідкувати за зміною вхідного сигналу і оперативно реагувати. Коли нам потрібен такий функціонал ми налаштовуємо потрібний пін, налаштовуємо зовнішнє переривання (по спаду, по фронту або по обом фронтам) і як тільки відбудеться зміна стану сигналу, буде викликаний обробник переривання.

У STM32 зі зовнішніми перериваннями можуть працювати любі лінії вводу виводу. Тобто, любий пін можна налаштувати на роботу з перериванням. У STM32F103 всього 19 ліні зовнішніх переривань:

 • EXTI0…EXTI15 – для роботи з пінами портів
 • EXTI16 – підключений до PVD
 • EXTI17 – RTC Alert event (будильник)
 • EXTI18 – USB Wakeup event
 • EXTI19 – Ethernet Wakeup event

Читати далі

Эта статья на русском языке

Ці приклади можна розглядати тільки як демонстрацію алгоритмів керування безколекторними двигунами. Для доведення їх до кінцевої технічної реалізації потрібно, як мінімум, додати схеми захисту. Ці приклади розраховані на керування двигунами з напругою живлення від 12 до 24 Вольт. При вищій напрузі живлення доведеться вносити зміни у схеми. У схемах передбачена можливість подачі PWM сигнал (за допомогою перемичок) на верхні і / або нижні ключі. Для керування бездатчиковим двигунами це може відіграти важливу роль.

Sensored BLDC

Приклад керування безколекторним двигуном з датчиками Холла

Приклад написаний на GCC 3.4.6
для мікроконтролера Atmega168

Містить: схему, приклад коду на С.

brushless_sensored 

 

Скачати

Читати далі

У попередніх статтях ми познайомились з тим, як таймери можуть захоплювати вхідний сигнал. Таймери мікроконтролера STM32 також можуть формувати вихідні сигнали. Сьогодні ми познайомимося з PWM або ШИМ сигналом на прикладах.

Ініціалізація PWM виконується наступним чином:

 • налаштовується вихід порту відповідного каналу таймера, який буде задіяний для формування PWM сигналу
 • виконуються базові налаштування таймера
 • виконується налаштування OC каналу таймера (налаштування параметрів PWM)
 • вмикається таймер

Читати далі

Ще одна корисна функція таймера – робота з інкрементними (квадратурними) енкодерами. Ми налаштуємо таймер таким чином, щоб він обробляв сигнали з двох своїх вхідних каналів і змінював свій лічильник у зазначених межах. Тобто, коли ми будемо обертати енкодер у одному напрямку лічильник таймера буде збільшуватися, в зворотному – зменшуватися. У прикладі мі встановимо TIM_Period = 100. Це значить, що лічильник таймера буде зменшуватися або збільшуватися в залежності від напрямку обертів енкодера. При прямому обертанні енкодера, коли лічильник дорахує до 100 він перестрибне на 0. При зворотному напрямку коли лічильник зменшиться до нуля, автоматично перестрибне на 100. Нам більше нічого не доведеться контролювати, лише зчитувати лічильник таймера. У наступному прикладі програма періодично опитує лічильник таймера і відправляє його значення у послідовний порт USART.

Читати далі

Однією з типових задач для мікроконтролера є обробка вхідних сигналів. У STM32 з цією задачею досить вправно справляються таймери загального призначення. Але перш ніж перейти до розглядання теми захоплення сигналу таймером, спочатку розглянемо ще один приклад, який є продовженням попередньої статті.

Читати далі

Translate

© 2011-2016 Андрій Корягін, Кременчук, Україна